přidat stránku mezi oblíbené

Ester Kočičková

a Lubomír Nohavica

velmi neosobní stránky

Novinky

HUDBA-TANEC-KLOBÁSA

HUDBA-TANEC-KLOBÁSA

Osvědčená autorsko interpretační dvojice Nohavica / Kočičková se po více než deseti letech takřka komorní šansonové tvorby a po posledním albu „Ester a Luboš – Černá orchidej“ rozhodla dočasně, leč radikálně změnit směr a, jak se říká, pořádně šlápnout do bubnu. A to nejen Evě a Vaškovi (pokud tito kdy nějaký měli)!

Nutný doprovod k překvapivé exkurzi do mikrosvěta klasických českých „zábav“ našli Ester s Lubošem až v malebném městečku Slaný. Objevili Kujoony; těleso rovněž profesionální, ale doslova nabité entusiasmem hodným amatérských venkovských guerill, které tak rádo a mistrně paroduje, napodobuje, či se od nich v pokoře učí...

Výsledek společného úsilí těchto dosud výsostně soběstačných uměleckých subjektů hodnotí nestranní pozorovatelé z řad odborníků pojmy jako nová dechovka se starou tradicí, intelektuální tancovačka, národně-sociální šanson i současná česká world music. Tyto pestré a slušivé reakce lze jistě stejnou měrou přičíst složce hudební, textové i výrazové. Ovšem vrchovatou měrou se na nich podílí i výkon dvorního konferenciéra programu, brilantního Stanislava Heleny (na fotografii ten se síťovkou).

HUDBA, TANEC, KLOBÁSA (dále jen H.T.K.) nabízí plnotučný zvuk promyšleně sestavené a dobře sehrané kapely, netradiční „kujoonská aranžmá“ i ověřené aranžérské finesy, a především hutné a současně podmanivé melodie s jasnou aspirací na hit! A, co je nejpůvabnější, každému, kdo si chce opravdu zatančit, nabízí polky, valčíky, „ploužáky“, rokenrol, rumbu, tango, pogo, twist i rytmy naprosto unikátní (calypso-polka, s/m valčík, balkan-ska, atd.).

Pro netančící publikum jsou pak jasnou devizou H.T.K. písňové texty. Právě ty činí z již téměř přežité i hojně vysmívané dechovky „zímovského střihu“ unikátní výpověď o současném životě a jeho palčivých, nezřídka ryze českých tématech, jimiž se, chtíc nechtíc, zabývá celá společnost napříč generacemi, a ta nastupující především (např. Sokolovna, Dobytek, Kůže, guma, igelit, Hezké věci zpívá Gott,atd., viz. níže).

Závěrem řečeno - Kočičková, Nohavica a Kujooni jsou konečně zdravou a žádoucí alternativou ke všem rádoby novým, „in“ a „trendy“ pokusům zaujmout a pobavit nejširší vrstvy. Dík jejich prvotnímu nápadu, nespornému talentu, poctivému přístupu i uměřené dávce tolik potřebného chytrého humoru v rámci samotného vystoupení nemohu program HUDBA, TANEC, KLOBÁSA jinak, než vřele doporučit!

Jarka Mlacatá
měsíčník Vkus a my

Foto z koncertu GALERIE
VIDEO 1 - diváci o umělcích
VIDEO 2 - umělci o sobě

(Pro dokreslení svých slov přikládám, byť místy nedokonalé, ukázky několika skladeb, jak jsem je nahrála při první veřejné zkoušce H.T.K. na mobilní telefon):

Tři Ukrajinci Ó hroby! Světla tržnice Naše kaše Tango per Sova Nemocnice v Semilech Multiplex Iveto Bartošová! Apokalypso Hudba, tanec, klobása


Personální a nástrojové složení orchestru:

Dizzy Kouda - trumpeta (mic)
Pepa Protiva - trombon (mic)
Ján Eržiak - saxofon, klarinet (mic)
Urschulin Krejtchi - violoncello (combo-line/mic)
ing. Mozart - tahací harmonika (line)
Petr Brada Zahrádka - el. kytara (combo/mic)
Johnny Judl - basová kytara (výstup XLR)
Vaanja - bicí (mic:2x overhead, 2x snare, 1x kick, 1x hi-hat, 4x tom)
Ester Kočičková - zpěv (mic)
Lubomír Nohavica - zpěv (mic)
Stanislav Helena - konference (nic – pracuje s mikrofonem pí.Kočičkové)

Zpět na seznam