přidat stránku mezi oblíbené

Ester Kočičková

a Lubomír Nohavica

velmi neosobní stránky

Novinky

Hudba, tanec, klobása: Recenze Tondy Kocábka

Děkujeme za hluboký a výstižný vhled! Fakt je, že pro řadu znejistělých posluchačů může být tento drobný rozbor užitečný na cestě k tomuto netradičnímu albu.

 Hudba, tanec, klobása: Recenze Tondy Kocábka

Zvonění v uších Antonína Kocábka, Týden.cz

Kočičková, Nohavica, Kujooni: Hudba, tanec, klobása (Rumpsum)

Kdyby existovala nějaká soutěž o nejutajenější album relativně známých interpretů poslední doby, pak by album "nové originální dechovky" zřejmě slušně zabodovalo. Přitom jméno moderátorky a šansoniérky Ester Kočičkové dává celému projektu poměrně slušný potenciál. Nicméně sarkasmus, který celý projekt odstartoval a provází, může být možná už příliš velkým soustem i pro nadšené příznivce. Kočičková a její dlouholetý spoluhráč Luboš Nohavica (kdysi dávno klávesista Abraxas) spojili už před časem síly se slánskou skupinou Kujooni (působí v ní třeba i Johnny Jůdl, známý z Jablkoně) a vytvořili kolekci více než podivuhodných tanečních písní, které tímto získaly i studiovou podobu.

Ester Kočičková a její muzikanti se nebojí ani dechovky, ani pokleslosti.Vše je pojato jako svérázný taneční kurs (u každé písně je zdůrazněno, o jaký tanec jde). Zároveň je tu, doufejme, že záměrně, oslavována pokleslost. Přesně v duchu obalu, který tvoří především z minulosti dobře známý papírový tácek, na kterém je CD servírováno jako klobása z názvu. Bookletový plakát pak zdobí fotografie gothajského salámu s cibulí a okurkou, zatímco za druhou stranu by se nemuseli stydět ani Eva s Vaškem, natož pak Duo Jamaha.

Obsah se dá dobře přiblížit všem, kteří viděli film Pražská pětka a závěrečnou povídku Divadla Sklep s písní Sousedovi vepři a refrénem "Jéje, ať je praštěnej, podívej se jak je libovej..." Přesně v tom duchu se totiž všechna zde nabízená tanga, polky a valčíky nesou.  Někde je to veselé, jinde se s chutí balancuje na hraně trapnosti, nejčastěji se obojí prolíná. Kdákání slepic se na album nebáli naposledy zařadit František Ringo Čech s Jiřím Schelingerem.

Spíš než soudit jednotlivé písně je dobré přistoupit na celý koncept, násilně nebo za pomocí nezdravých tekutin sebe sama naladit na stejnou vlnu - a pak to může fungovat. Dechovka s texty o sado/maso tématice, hřbitovní estetice či prostředí vietnamské kuchyně bezesporu nejsou nudné a na leckoho mohou působit i provokativně. Nicméně jen těžko zastírat, že v momentě, kdy posluchač na chvíli "vypne" a přestane vnímat s úchylným humorem si pohrávající texty, kuplety a parodie na klišé umělých dechovek, vše se promění jen v další porci toho, co je tu zesměšňováno. V druhé polovině alba to mimochodem funguje lépe.

Přínos celého projektu je svého druhu exkurzí do světa tanečních zábav českého venkova a zároveň  plavbou na stejné vlně jako divadelní písně - ať už jsou od zmíněného Sklepa nebo z repertoáru HaDivadla a jeho pásma Komediograf. Doporučit lze milovníkům nepravděpodobných žánrových fúzí, hledačům úchylností a všem, kteří chápou, že "...hezké věci zpívá Gott, ne Bůh."

A.K.

--------------------------------------------------------------------------

Autorská Anotace:

 

Dlouho očekávané páté CD

má pro leckoho příchuť senzace: devatenáct překvapivě odlehčených písní má typicky taneční, vesnický sound. Ano, v každé sokolovně teď může naživo či z playbacku zaznít HUDBA, TANEC, KLOBÁSA! Palčivě aktuální sdělení písní jako např. Tři Ukrajinci, Kůže, guma, igelit, Nemocnice v Semilech, Apokalypso, Dobytek… se obracejí na všechny generace. Hudební aranže Luboš Nohavici v brilantním provedení slánských Kujooonů jakbysmet.
Nenechte si ujít slavnostní večer důstojný státního svátku. Občerstvení, tombola a nové CD ve slevě! Těšíme se na vás...

VIDEO 1 - diváci o umělcích

VIDEO 2 - umělci o sobě

 Produkce agentura EMD consultants s.r.o., natočila, sestříhala a vyrobila www.zooza.cz . Děkujeme!

-----------------------------------------------------------------------------------

Hudba - tanec - klobása : to je zábavně výchovný hudební program, který pro Vás připravili Ester Kočičková, Luboš Nohavica a slánský taneční orchestr KUJOONI. Přečtěte si trefnou kritiku měsíčníku Vkus a my ZDE. Ukázky nových písní tamtéž! 

 

Zpět na seznam