přidat stránku mezi oblíbené

Ester Kočičková

a Lubomír Nohavica

velmi neosobní stránky

Novinky

Jazzové standardy nestandardně - LIBEREC 21.11.

Letošní cyklus putování po památkách - po jarní Písecké bráně a zámku Blatná, klatovském Renesančním dvorku a břevnovském klášterním pivovaře - s pokorou završíme v liberecké Volksgarten z roku 1901 ...výběreme jazzových standardů a dalších mimořádně...

Jazzové standardy nestandardně - LIBEREC 21.11.

... mimořádně zdařilých písní - vždy s českými texty z pera Ester Kočičkové a ve skvělých  aranžích kapely Moody Cat Band.

--------------------------------------------------

Více o projektu a kapele:

Možná až deset let se pozvolna a nenápadně rodil cyklus s pracovním názvem Jazzovým zpěvačkám pro radost.  Herečka, textařka a šansoniérka Ester Kočičková v něm tvoří české ekvivalenty k původním textům těch nejkrásnějších, nejhranějších a nejvlezlejších jazzových písní, které kdy vznikly. Před třemi lety se konečně zrodila i nová hudební formace - Moody Cat Band. Spojení známých písní a originálních Esteřiných textů oslovuje širší publikum, zdaleka nejen to jazzové. I proto dostal koncertní program název „Jazzové standardy nestandardně“. Nestandardní je ale vše, co Ester tvoří a tak původní žánrové zaměření postupně rozkošatělo. Vedle jazzové klasiky - jenom namátkou Cole Porter, Sonny Burke, Duke Ellington – se tak v repertoáru kapely nově usazují úžasné písně Chavely Vargas ale dojde i na Amy Winehouse či Lou Reeda a další překvapení. Společným jmenovatelem zůstavají texty – někdy rozvíjející původní téma, většinou ale zcela originální, vždycky však s hloubkou a emocemi. A vzhledem k osobnosti autorky, často i veselé a mrazivé zároveň. Můžete se tak těšit na „hitparádu strhujících písní s místy až šansonovou interpretací a hlubokými pointami“.

Za nástroji pak sedí skvělá sestava ve složení Petr Zatloukal (kytara), Přemysl Matějovic (basová kytara) a Petr Kamiš (bicí), která nabídne brilantní hudební zážitek i náročnému posluchači… Autorem vesměs nových aranží je právě Petr „Zatliani“ Zatloukal.

 

 

 --------------------------------------------------------------

NAPSALI (?) O KAPELE:

Kritické poznámky k minzulým představením z pera Aleny Červené, měsíčník Vkus a my

Poznámka kritiky k listopadovému představení

Jak už jsem někde psala, moje ne snad kamarádka, spíš dobrá známá Ester Kočičková je známá svou obsesí otextovávat, přetextovávat a, bohužel, hned taky interpretovat kde co… A tentokrát si vzala do parády ty nejkrásnější, ale i ty nejotravnější jazzové písně! A vy si už potřetí můžete v pražském Jazz Docku udělat vlastní názor na skutečnost, jak se jí to povedlo, nebo jestli to vůbec měla dělat, jestli to mělo smysl, nebo co vlastně tady v tom kulturním marasmu má ještě vůbec smysl!
Já osobně si, kupříkladu, myslím, že ten Zatloukal, Kamiš a Matějovic, ten její Moody Cat Band, ten rozhodně smysl má! Nakonec, dva z těch hochů hrají v kapele Báry Polákové, takže něco asi umět musí, že? Ale co mají ze spolupráce s Ester, to opravdu netuším; no, peníze asi ne! /…smích…/
Každopádně, já tam zase budu!
Totiž, ať už kdekoli dělá cokoli - či spíš právě proto – je pro mě tahle stará, vystřílená pistole ideálním sparing partnerem pro oslavu Dne tolerance. A, jak ji znám, nadcházející 17. listopad si tam jedním vrzem oslavíme taky. A jistě důstojně!   
                                                                                                                      Alena Červená
                                                                                                                Měsíčník „Vkus a My“

--------------------------------------------------------------------

Pozvánka z pera kritiky na květnový koncert:

Po lednové předpremiéře se Ester Kočičková vrací do Jazz Docku, aby (tentokrát bez pomoci přátel z Brna) představila už prý kompletní, ale opět nestandardně pojatou a rovněž tak zazpívanou Voničku jazzových standardů s vlastními českými texty.
Mě osobně na celé věci zaráží nejvíc, že tak učiní s úplně totožným hudebním doprovodem! Petr Zatloukal, Petr Kamiš a Přemeček Matějovic jsou přece na výsost vkusní hráči a vysoce atraktivní mladí muži; ale zřejmě jsou zároveň milovníky adrenalinových zážitků a notně černého hudebního humoru… Tím lze vysvětlit i název Moody Cat Band, který jako trio pro tuto příležitost přijali – byť všichni tušíme, kdo jim ho asi vymyslel! No, jsem na ty jejich nálady celá našponovaná!
(Moje kolegyně, PhDr. Jarka Mlacatá zjistila, že Ester musí chlapcům vařit, aby jí z koncertů a ze zkušebny neutíkali; prý už měli kachnu, řízky, a ňákej makovec nebo co…)
Každopádně si zážitek nenechám ujít, už proto, že hned v deset skočí na totéž jeviště Laco Déczi, a, jak on sám tvrdí - pořádný kokot může být jedině Slovák!

Na shledanou se těší
                                                          Alena Červená, měsíčník „Vkus a my“

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Anotace k lednové premiéře:

Krom Ester je tentokrát zazpívá i Darek Neumann - umělecký restaurátor, konzervátor a bluesový harmonikář s více než brněnsky charismatickým hlasem. A za nástroji se jistě rádi budou střídat: Milan Vidlák, Martin Kostaš, Petr Zatloukal, Přemysl Matějovic a Petr Kamiš.

Co o tom soudí kritika?


„Esteřina obsese textovat a do češtiny přetextovávat je jejím příznivcům známá. Ale v případě chronicky známých jazzových standardů se nabízí otázka, zda bude tentokrát znovu a jinak opravdu znamenat lépe, víme-li navíc o jejích interpretačních mantinelech. A rovněž o skutečnosti, že celou polovinu pěvecké zodpovědnosti přenese v Jazz Docku na svého hlavního hosta - jakéhosi Darka Neumanna, který, dle mých brněnských informátorek, sice výborně restauruje staré komody a spolehlivě zavírá restaurace, ale kloudně zazpívat ho slyšela málokterá! Jedinou jistinou večera je tak mistrovství klavírní legendy Milana Vidláka, jehož doprovodu si ovšem Ester, s přibývajícím věkem stále rozjívenější, neužije. Zřejmě pro změnu si totiž zjednala trio nějakých mladíků s kytarami a bubnem: Zatloukal, Kamiš, Matějovic?? Svatá ty prostoto!
Nezbývá, než si přijít poslechnout, zda to bude estráda, skandál, jazz nebo kočkopes!“ 
                                                                                      Alena Červená
                                                                                Měsíčník Vkus a My

 

Krom Ester je tentokrát zazpívá i Darek Neumann - umělecký restaurátor, konzervátor a bluesový harmonikář s více než brněnsky charismatickým hlasem. A za nástroji se jistě rádi budou střídat: Milan Vidlák, Martin Kostaš, Petr Zatloukal, Přemysl Matějovic a Petr Kamiš.

Zpět na seznam